Bankacılıkta Yeni Bir Dönem ile Gelen Kolaylıklar

Bilgisayar ve internet teknolojilerinin hayatımızda daha fazla yer almasıyla birlikte bankacılık işlemlerinde de köklü değişimler yaşanıyor. Türkiye’de yasal düzenlemelerle desteklenen dijital bankacılık ile hayatımıza giren son yenilikler arasında FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) ve KOLAS (Kolay Adresleme Sistemi) yer alıyor. Her iki uygulama da banka müşterilerinin para transferi işlemlerini hızlandırırken çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlıyor. 

FAST nedir? FAST uygulamasının avantajları nelerdir? 

FAST, banka müşterilerinin bankalar arası para transferindeki süre kısıtlaması ortadan kaldıran ve günün her anı para gönderebilmeyi olanaklı kılan bir yenilik olarak karşımıza çıkıyor. Bir başka deyişle FAST uygulaması ile birlikte EFT işlem saati sınırı tarihe karımış durumda. Yani artık başka bir bankadaki hesaba para gönderirken EFT saatlerini takip etmenize gerek kalmıyor. 7 gün 24 saat bankanızın dijital kanalları üzerinden, dilediğiniz banka hesabına para gönderilebiliyor. Uygulamadaki sorunları ve işleyişi gözetebilmek adına para transferleri şimdilik tek bir işlem için 1.000 TL ile sınırlandırılıyor. Ancak daha fazla miktarda para transferlerini 1.000 TL’lik dilimler halinde tekrarlayarak gerçekleştirmeniz mümkün. Merkez Bankası, ilerleyen dönemde  kademeli olarak yükseltmeyi ve belirli bir süre sonra limiti kaldırmayı planlıyor. 

KOLAS (Kolay Adresleme Sistemi) nedir? 

Para transferini kolaylaştıran bir diğer yenilik ise KOLAS (Kolay Adresleme Sistemi). Para transferlerinde, 26 haneli IBAN ya da banka, şube kodları ve hesap numaralarını kullanma zorunluluğunu ortadan kaldıran KOLAS, kolay hatırlanabilen bilgilerinizi hesap bilgilerinizle eşleştirme kolaylığı sunuyor. Yasal düzenleme çerçevesinde T.C kimlik numarası, yabancı kimlik numarası, vergi kimlik numarası, cep telefonu numarası, pasaport numarası ve e-posta adresi bilgilerinizi banka hesap numaralarınızla kolay adres olarak tanımlanabilirsiniz. Böylece size para gönderenler ya da siz ödeme gönderirken hatırlanması zor IBAN veya hesap numaraları yerine  para transferlerinde bankaların ilgili bölümlerinden kolay adresler üzerinde hızlıca para transferi yapabilirsiniz. 

KOLAS hakkında önemli bilgiler 

Kolay hatırlanabilen bilgilerinizi, Türkiye’deki bankalardan hesaplarınızdan sadece biri ile eşleştirebilirsiniz. Örneğin; cep telefonu numaranızı sadece bir IBAN için tanımlayabilirsiniz. Sistemin işleyebilmesi adına aynı telefon numarasına ikinci bir IBAN tanımlaması yapılamaz.  

Ancak tek bir IBAN ya da hesap numarasına birden fazla kolay adres bilgisi tanımlayabilirsiniz. Yani, hem kimlik numaranız hem de telefon numaranız aynı IBAN için kullanılabilir.  

Merkez Bankası’nın kararı uyarınca, bir müşteri sadece 5 adet kolay adres bilgisi tanımlayabiliyor. 

Kolay adres tanımlama işlemlerini bankalarınızın dijital kanalları üzerinden dilediğiniz an kolayca değiştirebilir, silebilirsiniz.  

Kolay adres tanımlama işlemleri tüm bankalar için ücretsiz olarak gerçekleştirilebilir.