Her geçen gün gelişen internet ve bilgisayar teknolojilerinin en büyük farklılıkları yarattığı alanların başında finansal süreçler geliyor. E-ticaretin yaygınlaşmasıyla birlikte alışverişlerde, bankacılık işlemlerinde, ticari hayatta teknolojinin varlığını fazlasıyla hissettiğimiz bir dönemin içerisindeyiz. Bu süreçte artık paraya daha az dokunduğumuz, parayı kazanırken olduğu gibi harcarken da görmediğimiz nakitsiz topluma doğru evriliyoruz. Dünya geneli ile birlikte Türkiye’de de 1990’lı yıllarda başlayan nakitsiz topluma geçişin ilk adımı olan banka kartları ve kredi kartları da artık yerini dijital çözümlere bırakıyor. Bir başka deyişle nakitsiz toplum kavramı artık nakitsiz ve kartsız toplum olarak güncelleniyor. 

Nakitsiz Toplumdan Nakitsiz ve Kartsız Topluma Geçiş 

Nakit yerine kullanılmaya başlanan kredi kartları ve banka kartlarının hayatımıza girmesi alışkanlıklarımızı değiştirdiği ve geliştirdiği gibi birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Kartların sahiplerine sunduğu paranın kolay ve güvenli taşınabilmesi ve paraya erişim, paranın dijital ortamlarda kullanılabilmesi, ilk akla gelen ayrıcalıklar olarak sıralanabilir. Ayrıca kayıt dışının önüne geçilebilmesi, vergi hususu kamusal anlamda kartların sağladığı avantajlar arasında yer alıyor. Yasalarla da desteklenen nakitsiz yaşam ile kazançlar ve harcamalar; bireyler, şirketler ve devletlerin kayıt dışı ekonomi ile mücadelesinde çok büyük kazanımlar sağlıyor.  

Dijital teknolojilerin desteği, nakitsiz finansal hayatımızda artık kartların da gerekli olmadığı bir dönemin kapısını aralıyor. İnternet teknolojileri, dijital bankacılık uygulamaları ve finteklerin geliştirdiği çözümler, artık kartların fiziki olarak kullanılma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Para transferleri, harcamalar, tahsilatlar gibi bankacılık işlemlerini kolaylaştıran bu çözümler, yıllardır kullandığımız kartları artık bir veriye dönüştürüyor. Cep telefonu başta olmak üzere internete bağlanabilen mobil cihazlar kartlar yerine rahatlıkla kullanılabiliyor. 

Nakitsiz ve Kartsız Topluma Sunulan Yenilikler 

Türkiye’de ekonomi yönetimi, bankalar ve finteklerin koordinasyonu ile gelişimini sürdüren yenilikçi teknolojiler, nakitsiz ve kartsız toplumun en önemli parçasını oluşturuyor. Günümüzde, kredi kartı ve banka kartı kullanmadan mobil teknolojiler yardımıyla birçok finansal işlemin gerçekleştirilmesi mümkün. Hatta bu teknolojiler, finansal hayatımızı her geçen gün daha hızlı, kolay ve güvenilir hale getirecek yenilikler ile güncelleniyor. 2000’ler öncesinde sadece bankaya giderek gerçekleştirdiğimiz, bazen günler sürebilen para transferleri, dijital bankacılık ile online kanallardan halledilebilir hale gelmişken FAST uygulaması bu süreci 7/24 ve anlık olarak gerçekleştirilebilir bir yapıya dönüştürüyor. FAST ile EFT işlemlerinde süre sınırı kalkarken KOLAS (Kolay Adresleme Sistemi) ise IBAN ve banka hesap numaralarının kullanılmasına gerek kalmadan cep telefonu, kimlik ve pasaport numarası, e-posta gibi bilgiler ile para transferine imkanimkân tanıyor. Yine dijital dünyada yaygın olarak tercih edilen TR karekodlar ile POS ödemeleri, ATM işlemleri fiziki olarak kredi kartına gerek duymadan yapılabiliyor. Ayrıca  Teknolojinin sunduğu tüm bu yenilikler sadece bireylerin finansal sürecinde değil iş hayatında firmaların B2B, B2C gibi iş modellerinde de sayısız avantajlar sunuyor.