Gelişen bilişim teknolojileri, yapay zekâ, Endüstri 4.0’la gelen “Nesnelerin İnterneti” ve blockchain teknolojileri, finans sektöründeki hizmetlerle birlikte müşteri yönelim, tercih ve beklentilerini de yeniden yapılandırıyor.

Yenilikçi fikirlerle müşteri deneyimini geliştirmeye, hızlı ve mobil ödeme sistemlerini desteklemeye, işletme faaliyetlerini daha etkili, süratli ve ekonomik kılmaya yönelik Fintech çözüm ve uygulamaları, günümüzde hızla gelişerek yaygınlaşıyor.

Fintech Ne Demek?

fintech ne demek

Fintech girişimlerinin artması ve uygulamalarının zenginleşmesi neticesinde günümüzde oldukça sık duymaya başladığımız “Fintech” sözcüğü, “finans” ve “teknoloji” kelimelerinden türemiş bulunuyor. Kavram, finans sektöründe ortaya çıkan yeni teknolojik ürünlere ve müşterilere daha iyi bir deneyim sunmak adına geliştirilen çözümlere, İnternete bağlanılan her yerden ulaşılabilmesi temelinde şekillenen yepyeni bir sektöre işaret ediyor. Dünyada büyük yatırımlar alarak gelişen Fintech uygulamaları, hızlı ödeme sistemleri, internet bankacılığı, mobil bankacılık gibi hizmetlere odaklanıyor.

 

Fintech Dünyası

fintech haberleri

Dünya ekonomisinde güçlü konumda olan ABD ve İngiltere gibi ülkelerde güçlenerek varlığını pekiştiren Fintech, yaygınlaştığı ekonomilerde finansal müşterilerin büyük çoğunluğunun hayatına girerek tüketiciler tarafından benimsenirken, ciddi iş olanakları da sağlıyor. Özellikle para transferi ve ödeme hizmetlerinde kullanılan geleneksel yöntemlerin yerini almaya başlayan Fintech uygulamaları, sigortacılık sektöründe de hatırı sayılır bir yer edinmiş bulunuyor. Artık tüketiciler, finansal işlemlerinde, eski yöntemlere göre çok daha hızlı ve efektif çözümler ve sonuçlar sunan Fintech platformlarını tercih ediyor.

İnternete erişilebilen her yerden bankacılık işlemlerinin yapılabilmesi, tüketiciye, zaman ya da mekân bağımlılığı olmadan işlem yapma olanağı sunarak büyük kolaylık sağlıyor. Finansal teknoloji ile elde edilen avantajlarından yararlanılarak tüketici ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanmış pratik uygulamalar, finansal işlemlerde zaman ve maliyet açılarından verimlilik sağlarken, sektörel anlamda da ciddi bir hacim artışına önayak oluyor.


Fintech Uygulamaları

finans uygulaması

Günümüzde bilişim teknolojilerinin mobil uygulamalarla tüketiciye kazandırdığı imkânlar, beklentisi her geçen gün daha da artan kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun hizmetlerin de ortaya çıkmasında rol oynuyor. Fintech girişimcileri, yeni neslin taleplerine uygun pek çok finans yazılımı sayesinde 21. yüzyılın tüketicisine hitap ederek, onların gereksinimlerini karşılayan mobil uygulama ve hizmetler sunuyor.

Fintech, bankacılık ve finans sektörüne ait işlemlerin çok daha az maliyetle ve çok daha etkin şekilde gerçekleştirilmesine izin veren çözümlerle finans ve iş dünyasının işleyiş şeklinde köklü değişikliklere yol açıyor. Bugün gelinen noktada, banka-müşteri arasındaki iletişimi ve ilişkiyi de yeniden tanımlayan Fintech girişimleri, kişiler arası para gönderimleri ve pek çok farklı finans işleminde bankalar karşısında güç kazanarak pazarda ciddi pay ve söz sahibi olmaya başlamış bulunuyor. Fintech şirketlerinin bu başarısının altında yatan nedenler arasında finansal alanda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlara destek vermek üzere kurulan teknolojik start-up’ların, finans hizmetleri sektörünü çok daha erişilebilir kılmasının yanında inovatif iş modelleri ile müşterilere oldukça çekici çözüm ve teklifler sunması da bulunuyor.


Fintech Firmalara Hız Kazandırıyor

 

eçözüm fintech

Kullanıcı beklentilerini karşılamaya yönelik sezgisel uygulamalar, alışılageldik bürokrasi ve kırtasiye odaklı bankacılık işlemlerini hızlandırıp müşteriye özel önerilerle daha cazip hâle getiriyor. Artık, yeni anlayışa uyum sağlayarak Fintech hizmetlerinden yararlanan bankaların pek çoğunda hesap açmak, kredi başvurusunda bulunmak, para transferi yapmak gibi işlemler, sadece birkaç tıkla ve saniyeler içerisinde mümkün oluyor.

Ayrıca Fintech girişimleri, bireysel tüketicilere ya da KOBİ’lere, geleneksel bankacılık sistemlerinde yer almayan uçtan uca çözümler de sunarak önemli avantajlar sağlıyor. Örneğin, perakende veya hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmalar; ödeme altyapısı, raporlama, finansal analiz ve muhasebe gibi konularda Fintech uygulamalarından yararlanarak önemli avantajlar elde edebiliyor. Yeni iş fikirleriyle yola çıkan farklı sektörlerden girişimciler, Fintech’in sunduğu entegre çözümler yardımıyla online ortamda hizmet vermeye başlayarak kısa zamanda kendilerini geliştirerek ciddi kazançlar elde edebiliyor. Uber ya da AirBnB gibi şirketler, Fintech uygulamalarının, doğrudan tüketicilere sunulan hizmetlerde ne kadar önemli olduğunu gösteren örnekler arasında gösteriliyor.


Fintech ile Daha İyi Müşteri Deneyimi

Firmaların doğrudan tüketiciye temasını sağlayan müşteri deneyimini iyileştirmeye odaklanmış Fintech çözümlerinin geleceğinin, bilişim dünyasındaki ve giyilebilir teknolojilerdeki gelişmeler düşünüldüğünde oldukça parlak olduğu görülüyor. Yine de şimdilik, odak noktasını, geleneksel bankacılık hizmetlerinin mobil hâle getirilerek her yerden ve her zaman gerçekleştirilmesine izin vermesi oluşturuyor.fintech dünyası

Türkiye’de Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş., finansal teknoloji ile müşterilerinin hayatını kolaylaştıran uygulamalara örnek çözümler sunuyor. Netahsilat ürünüyle ülke genelinde sanal POS hizmeti veren toplam 21 banka arasında entegrasyon sağlayarak, bütün bankalara ait sanal POS’ları tek bir ekran üzerinden yönetilmesine imkân veriyor. Firmalar, Netahsilat yardımıyla bayilerinden ya da doğrudan müşterilerinden, sanal POS hizmeti veren her banka aracılığıyla taksitli ya da tek çekim tahsilat yapabiliyor. Bayiler, yaptıkları satışları, doğrudan ana firmanın sanal POS’una yönlendirebiliyor. Bayiler ve alt bayiler, ayrıca bir POS cihazı almaya ya da sanal POS yapılandırmaya gerek kalmadan ve dolayısıyla ek komisyonlar ödemeden satış yapabiliyor.

Netekstre ile de kişiler ya da firmalar, farklı bankalardaki hesaplarını tek bir panel üzerinden görüntüleyip yönetebiliyor. Farklı bankalardaki tüm hesaplardan elde edilen veriler, ortak bir veri havuzunda bir araya getirilerek, tamamen web altyapısıyla firmaların ERP sitemlerine entegre edilebiliyor. Bu sayede firmalar, ciddi bir zaman ve iş gücü tasarrufu yapma şansı elde ediyor.